Bugün biraz turistiklik yapacağız. Yürüyerek Büyük Saray ve Zümrüt Budanın bulunduğu komplekse gittik. Bizim Topkapı Sarayı gibi, ama daha ihtişamlı. 250 Baht giriş ücreti ile hazine, ana bina, ve ayrı bir saray gezilebiliyor. Bugünlerde, her yerde Buda’nın kutsal rengi sarı hakim, insanların çoğu sarı tişört giymiş, çünkü bir kaç gün sonra kralın 80. yaş günü kutlanacak. Sarıyı, bir çok yerde bayraklarının orta rengi lacivert ile kullanıyorlar, yani bütün Tayland’lılar doğuştan Fenerbahçeli.

Daha sonra uyuyan Buda’yı ziyaret ettik. Ücreti; 100B. Budist tapınaklara ve evlere girişte, bizim camiler ve evler gibi ayakkabı çıkartılıyor. Yatan Buda, tam 48 metre uzunluğunda, dev gibi. Gecen gelişimde, artık doğru mu yanlış mı? bilmiyorum. Bu uyuyan Buda’nın salı günü doğanlara ait olduğu söylenmişti. Bu nedenle, kendisine ayrıca bir sevgim var.

Çıkışta, sahili izleyip kurutulmuş balık pazarına girdik. Sakın ilk gün gitmeyin, koku pek dayanılır olmayabilir. Bir kaç gün geçince insan bir nebze olsun alışıyor. Oldukça ilginç bir yer.

Oradan biraz daha yürüyüp sahilde güzel, modern bir kafe bulduk. Sonra da çicek pazarını ziyaret ettik. En ilgimi çeken, sebze bölümünde gördüğüm kara lahana idi. Bizim hemşehriler buralara kadar gelmiş dedim.

Öğleden sonra yeniden Pantip’e gittim. Sonunda aradığım şeyi 1100 Baht’a buldum. Bu bir hard disk kasası. Fotoğrafları hafıza kartından direkt içindeki hard diske kaydediyor. İçine, 2090 Baht’a bir 2.5 inch/80 GB hard disk aldım. Aynı zamanda, harici disk olarak ta kullanılabiliyor.

Gece yakında bulunan bir bara gittik. Çalışan kızlar önce Arzu’ya kötü kötü baktılar ama sonra garsonlardan biri “balayında mısınız?” diye sorunca bakışları değişti. Slovenyalı kamyon şoförü, emekli bir amca ile bir süre sohbet ettik, her sene buraya geliyormuş, şimdi de oğlunu bekliyormuş. Birlikte Koh Phangan adasına, meşhur Dolunay Partisine, gideceklermiş. “dünyanın en muhteşem şeyi” diyor, kafa Ay’a çıkıyormuş. Burada uyuşturucu çok katı bir şekilde yasak, ölüm cezası var, ama sanırım, kızlar olayında olduğu gibi turistlere belli ölçüler içinde bazı şeyler serbest.

YORUM | SORU | KATKILAR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya adınızı giriniz