Bu başlık altında gezginlerin işine yarayacak bazı siteleri vereceğim.

Havaalanlarında uyuma rehberi

sleepinginairports.net: Adamlar rehberini yapmış, bu sayfaya pek bakmadım. Kendi tecrübelerimden söyleyeceğim, özellikle geçiş noktaları olan büyük havaalanlarında sessiz oda, uyku odası gibi servisler mevcut. Doha’da bir kere girdim. Koltuklar rahat olsun diye yapılmış ama acayip rahatsız. Klima sonuna kadar açık, salon buz gibi. O sessiz ortamda her çıtırdı daha da büyüyor, velâkin uyumak imkansız. Benim tavsiyem, havaalanları klimalar dolayısı ile genelde çok soğuk oldukları için yanınızda kapşonlu bir sweatshirt muhakkak bulundurun. Bulduğunuz ikili, üçlü koltuğa kıvrılıp uyuyun. İki kez Bangkok havaalanına gece bir gibi vardım. Malum metro sabah altıda açılıyor. Metronun bulunduğu kat yatakhane gibi, çok güzel uyunuyor. Sabah işe gidecekler gelince ışıklar açılıyor, herkes uyanıp yola devam ediyor.

Promosyonları takip et

travelfree.info: Bu siteyi kardeşim söyledi, yüzden fazla ülke gezen bir Türk gezginden öğrenmiş. Gördüğüm kadarıyla Avrupa odaklı ama işe yarar bir şeye benziyor, arada bakmakta fayda var.

Saat kaç?

timeanddate.com: O ülke bu ülke gezerken bazen zaman mevhumu kayboluyor, akıllı telefonlar bile şaşırıp kalıyor. İşte o zaman bu site imdada yetişiyor. Üstelik güneşin doğuşu batışı vesaire bir sürü ek bilgi var. Pek kullanışlı olmasa da telefonlar için bir uygulaması bile mevcut.

Fiş ve priz

Seyahat ederken en çok kıl eden durumlardan biri ülkelerden ülkelere değişen fiş-prizler. Genelde gezginler her yere uyumlu kocaman adaptörler ile dolaşıyorlar. Ben telefon ve fotoğraf makinemi yurt dışından aldığım için zaten Türkiye’de A-C tipi bir dönüştürücü kullanıyorum. Çoğu ülkede ya ABD gibi A tipi yada Avrupa’da ve Türkiye’de kullanılan C tipi var. Bu durumda sadece bu ikisinin çeviricisi genelde yeterli oluyor. Hem de boyutları küçük. Ekstrem durumlarda bulunduğum ülkeden ucuz bir şey alıyorum, ülkeyi terk ederken de atıyorum. Bence en güzel çözüm bu. Genel bilgi için şu sitelere bakabilirsiniz. www.iec.ch/worldplugs ve power-plugs-sockets.com

Yüksek İrtifa

Bolivya, Peru gibi yüksek irtifalı yerlere gideceklerin mutlaka okuması gereken bir yazı Yüksek irtifa hastalığına uğrayan bir seyyahın anıları ve tavsiyeleri

YORUM | SORU | KATKILAR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya adınızı giriniz