Seyahat ederken görüyorum ki, artık bir sürü gezgin GoPro kullanıyor. Şimdi, biz de aldık bir tane, videoları güzel güzel çektik. Sonra bunları youtube’a facebook’a koyayım eş dost görsün istiyoruz. Ama bir de bu görüntüler kuru kuruya olmasın, bir kaç tanesini keseyim, biçeyim, ekleyip çıkarayım, içinde şöyle hareketli yazılar, efektler falan olsun, en önemlisi de soluk renkler, kontrast falan düzelsin diyoruz. Üstüne de bunu çabuk yoldan yapalım, fazla vaktimizi almasın, istiyoruz. Ben ne yapıyorum, bu konudaki tecrübelerimi buraya yazayım, insanlığa bir faydam olsun..

İlk GoPro’yu ilk aldığımda kendi yazılımı fena da değil ama şöyle daha kapsamlı bir şey olsun dedim ve araştırmalara başladım. Adobe gibi paralı yazılımları eledim. Piyasada ki “freeware” yazılımlara baktım. Hitfilm4 fena değildi falan ama sonunda fark ettim ki bunlar uzun uğraş gerektiriyor. İşleri söyle pratik halletmek lazım. Sonunda yeniden GoPro’nun yazılımlarına döndüm. Bir de bu sırada GoPro, Quik denilen bir uygulamayı satın aldı ve kendi yapısına entegre etti.

Ben youtube kanalımda örneklerini görebileceğiniz Balinalar ve Sardalyalar videolarını cep telefonumdaki Quik uygulaması ile yaptım. Bu uygulama ile sadece GoPro değil, telefonda çektiğiniz videoları da düzenleyebiliriz.

Youtube kanalım için buraya tıkla

Şimdi anlatacaklarım Windows ve Android ile yapılan işlemler. Apple olayı nasıl bilmiyorum ama sanırım aynı.

Çekim kalitesi

Önce videoları hangi ayarda çekeceğiz. Şahsi fikrim 4K hala hafızaya yazma (kaliteli ve çok pahalı bir hafıza kartı gerekiyor), dosya boyutu, bilgisayarların işlemesi, İnternet’e yükleme falan açışından pek kullanışlı değil. Ben FullHD yada HD 1080p denilen 1920×1080 boyutlarını tercih ediyorum. Videoları telefonda izleyen çoğu insan için bu boyutlar çok bile.

Çekimleri (59.94) 60fps olarak kaydediyorum ama bazen bu son aşamada (29.97) 30fps düşüyorum. 60fps daha akışkan bir görüntü sağlıyor ama normal sinema standardı 30fps’de gayet yeterli.

Bu işlemleri yaparken gördüm ki, kaliteyi asıl etkileyen bitrate. GoPro Studio yazılımı “export” aşamasında youtube için 8 Mbps, vimeo için ise 10 Mbps öneriyor. FullHD için en iyisi 22 Mbps ama bu da dosya boyutunu bayağı artırıyor.

quik kalite seçimiBenim son aşamada kullandığım Android-Quik yazılımı “default” olarak 8 Mbps-720pHD sonuç üretiyor. Aslında bu sırf telefonda kullamak için yeterli. Ama ben ayarlardan 1080p ve “yüksek kaliteyi” seçiyorum. Bu durumda 16Mbps-1080pHD gibi benim ultrabook dizüstünün yüksek çözünürlüğe sahip ekranını bile tatmin edecek bir sonuç alıyorum.

GoPro’nun Windows için sağladığı yazılımın adı “Quik | Desktop with GoPro Studio“. Adından da anlaşılacağı gibi, bunu indirip bilgisayara yüklediğimizde iki tane ayrı program yüklemiş oluyoruz. Biri Android’ten gelen Quik, öbürü de Studio.

Quik uygulamasının Windows ve Android sürümleri tamamen farklı. İkisinin de işe yarar yönleri var ama ben son aşamada telefondaki Quik uygulamasını kullanmaya karar verdim. Çünkü Windows versiyonda müzik sayısı sınırlı ve yazı ekleme olayı biraz çetrefilli.

Windows’da editleme

GoPro’nun ana video edit yazılımı GoPro Studio. Bununla videolar üzerinde renk, kontrast, eğme, bükme, yazı ve müzik ekleme gibi bir sürü işlem yapılabiliyor. Ayrıca bir kısmı uygulama ile gelen, bir kısmı da sayfasından indirilebilen şablonları (templates) var. Bu şablonları kullanması bazen biraz zor olsa da ilginç sonuçlar elde edilebiliyor, ama müzikler ve klip süreleri değiştirilemediği için biraz tekdüze olabiliyor.

GoPro videoları “H.264-mp4” formatında kaydediyor -Apple için “mov“-. Bu kayıtı Windows yada Android/Apple Quik ile direkt kullanabiliriz. Windows-Quik, İnternete kolay yüklensin diye bazen bitrate’i düşük tutuyor, kontrol edemiyoruz. Telefondaki Quik de ise her ne kadar değişik filtreleri de olsa, çekimler renk, kontrast, beyaz ayarı gerektirdiği zaman pek işe yaramıyor. Velhasıl sonuç her ikisinde de pek tatmin edici olmuyor. Eğer kayıt iyi bir ışıkta yapılmışsa direkt telefona yüklenip Quik ile hoş, güzel kısa videolar elde edilebilir. Ben şimdi orijinal videolar soluk falan olunca yaptıklarımı anlatıyorum.

MP4 özel bir sıkıştırma olduğu için eğer Studio yazılımı ile üzerinde düzenleme yapacaksak önce bazı işlemler yapmamız gerekiyor.

İlk iş, elbette videoları GoPro’dan bilgisayara yüklemek. GoPro Studio programını açtığımızda üç etap görüyoruz.

  1. Wiew and Trim: Bu bölümde elimizdeki videonun istediğimiz bölümlerini kesip biçip dönüşüm -conversion- listesine ekliyoruz. Kullanacağımız tüm klipleri bu listeye ekledikten sonra “convert all” diyerek Cineform formatına çeviriyoruz, daha doğrusu çevirmemiz gerekiyor. Neden bunu yapıyoruz. Biz kamera ile çekim yaparken  görüntüler SD karta yazma hızlı olsun ve çok yer kaplamasın diye sıkıştırılmış bir şekilde kayıt oluyor. Bu işlemi yaparak bunu açıp, üzerinde kayıpsız çalışma ortamı elde ediyoruz. Bu aşamada mesela aslı 10 MB olan bir video 40 MB bir “avi” dosyası olarak ayrıca kaydediliyor. Ben tüm işlemler bitince çok yer kaplayan bu “avi” dosyalarını siliyorum.
  2. Edit: Dönüşüm işlemi yapınca ikinci aşamaya edit bölümüne geçiyoruz. Burada önce bir “template” kullanacak mısın? diye soruyor. İstemiyorsak boş “blank” seçip işlemlere başlıyoruz. Bu bölümde yazı müzik ve efektler uygulayabiliyoruz. Keyframe denilen olay ile bayağı ilginç efektler yapılabiliyor. Ama ben dediğim gibi uzun uzun uğraşmak istemiyorum. Sadece kullanacağım video parçaları üzerinde beyaz ayarı, kontrast, ufuk düzeltme gibi basit işlemleri yapıp son aşamaya geçiyorum.
  3. Export: Artık son şeklini verdiğimiz videoları yeniden sıkıştırılmış formata çevirip yayına hazır hale getiriyoruz. Ben tek tek klipleri telefondaki Quik uygulamasında birleştireceğim için “HD 1080p” ayarı ile “export” ediyorum. Burada iki işlem olacağı için kalite kaybolmasın diye bitrate’i 16-22 gibi yüksek tutuyorum. Zaten kullandıktan sonra bu dosyaları da silebiliriz.

Telefonda son şeklini verme

GoPro Studio ile işim bitince elde ettiğim video klipleri telefona aktarıyorum ve Quik uygulaması ile son şeklini veriyorum. İşte olay bu arkadaşlar.

hilightBu son şeklini verme aşamasında istenirse ufak bir ayar yapılabilir. GoPro ile video çekerken yan tuşa basıp istediğimiz noktaya bir “hilight” ekleme mümkün. Bunu videoları telefondan Quik’e uygulamasına eklerken yada uygulama içinde de yapabiliyoruz. Bu “hilight” ne işe yarıyor. Quik müziğe göre otomatik videoyu oluştururken o noktayı öne çıkarıyor, böylece son aşamada ufak bir müdahale şansımız oluyor.

Neden Quik kullanıyorum? Önce bir sürü bedava müzik seçeneği ve ince ayarlara izin veren filtresi var. Hareketli yazı eklemek çok kolay, çeşitli font seçenekleri sunuyor. Son güncellemeler ile oldukça hızlandı. Video’yu bir kere GoPro serverine yükleyip, oradan Whatsapp, Facebook gibi sosyal medyalara link verip tek yada topluca arkadaşlara ulaştırmak mümkün.

Bu olay bir de teknolojinin geldiği yer açışından ilginç, elimde daha kapasiteli bir laptop varken, yoğun data içeren videoları cep telefonundan işlemeyi tercih ediyorum. Ufacık telefon daha iyi iş görüyor. Elbette bu uygulamayı neden bire bir Windows’a eklemiyorlar da insanı böyle uğraştırıyorlar, o da ayrı bir mevzu…

YORUM | SORU | KATKILAR

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen buraya adınızı giriniz